ВО "Свобода"

ENG

10 листопада 2017
За сприяння дубровицьких свободівців відбулося відкриття меморіалу на могилі-кургані воїна УПА "Гіркого"
За сприяння дубровицьких свободівців відбулося відкриття меморіалу на могилі-кургані воїна УПА "Гіркого"

10 листопада 2017 року на Рівненщині у селі Мочулище, відбулось освячення пам'ятного знаку на могилі-кургані вояка УПА "Гіркого", загону імени Колодзінського і плити із прізвищами та іменами борців за волю України села Мочулище.

"Повстанський курган неодноразово руйнувався совєцькою владою. Перший раз, курган було підірвано на Свят-вечір 1944 року, після нападу червоних партизанів Місюри на село. За ніч, курган було відновлено", ‒ із спогадів Вальковець Єви Павлівни, жительки с.Мочулище.

Упродовж 2016-2017 років активістами Дубровицької районної організації ВО "Свобода" та місцевими жителями, було розчищено територію біля могили-кургану, надано йому форми, встановлено загорожу, пам'ятний знак та меморіяльну плиту.

Меморіальний комплекс освятив благочинний Дубровицького району УПЦ КП отець Данило Ковташ. Працівники та учні Мочулищенського НВК на чолі з директором Олексієвець Тетяна Степанівною підготували програму заходу та забезпечили музичний супровід.

Заступник голови Дубровицької районної ради, "свободівець" Олександр Задорожний, виступаючи перед присутніми на заході наголосив, що сьогодні маємо Українську державу завдяки воякам УПА та підпільникам ОУН. Борці за волю України хотіли, щоб українці були господарями на своїй землі, тому маємо сьогодні наповнювати українським змістом Українську державу, для створення сильної, процвітаючої України.

"Свободівець", краєзнавець, дослідник визвольної боротьби Володимир Мозоль, розповів присутнім про загін УПА ім.Колодзінського, вояки якого прийняли останній бій 7 грудня 1943 року та місцевих жителів, що входили до його складу: "Боївка Богдана Степана 1924 року народження., на псевдо "Слон": Луцук Кирило, Вальковець Микола, Вальковець Максим, - входила до складу загону "Лайдаки", як пересувна група лінійних зв'язкових пунктів, приймали та передавали пошту. Ще одну Мочулищенську боївку очолював станичний села Вальковець Микола Мартинович, 1922 року народження на псевдо "Малий" (по вуличному "Король") та його заступник, комендант Заблоцький Йосип Артемович на псевдо "Мошкар". Вальковець Роман Кузьмич 1892 року народження., активний керівник місцевої групи ОУН, створив у селі мережу зв'язкових та інформаторів, схоплений частинами НКВС помер в лікарні, та багато інших".

Також свободівець Володимир Мозоль подякував усім хто долучився до відновлення могили-кургану, це: Богдан Ярослав Власович, Вальковець Артем Васильович, Вальковець Микола Станіславович, Вальковець Сергій Володимирович, Герасимчук Микола Миколайович, Голяка Віталій Іванович, Деркач Анатолій Васильович, Дем'янець Анатолій Леонідович, Заблоцький Микола Федорович, Заєць Ігор Миколайович, Луцук Анатолій Васильович, Нагаєць Віктор Олексійович, Шеремета Сергій Харитонович, Голяка Василь Петрович, Заблоцький Михайло Вікторович, Заблоцький Віталій Михайлович, Позняк Анатолій Іванович, Голяка Віктор Романович, Луцук Василь Васильович, Луцук Роман Васильович, Голяка Іван Миколайович, Вальковець Іван Михайлович, Позняк Сергій Миколайович, Вальковець Микола Станіславович, Задорожний Олександр Григорович, Задорожний Анатолій Григорович, Лавор Олександр Володимирович, Таборовець Василь Олександрович, Мозоль Леонід Вікторович, Олексин Іван Романович.

Довідково: Із звіту командира "Ярка" загону ім.Колодзінського за події 1943-44 років дізнаємось: Дня 7.XII. о год.10 появляються червоні в с.Золоте від Заморочення (нині с.Лісове). Дано наказ зайняти становища і чекати аж поки червоні наближаться. Переднє убезпечення червоних дійшло до будинків і обстріляло село… Червоні знали, що є військо, але не знали яка сила і сподівались, що лоївка, котра вже втікла… Коли червоні наблизилися до 100 метрів, даю наказ стріляти, козаки стріляють і з криком "слава" кидаються вперед. Комуністи панічно втікають, залишивши на полі бою 4-х трупів, 12 верхових коней, 4 фіри табору, на котрих було 5 осмалених кабанів, кілька літрів овса та багато інших речей Зловлено 4-х партизан в полон. Зі зброї здобуто 3 фінки, 2 кріси, 1 обріз та 600 набоїв…

Дня 9.XII. переходжу з військом до села Мачуліщ.

Дня 10.XII. відбувся похорон козака Гіркого, який загинув в бою з червоними дня 7.XII. (ДАРО).

Прес-служба Рівненської обласної організації ВО "Свобода"